Ile bierze Adwokat?

O stawkach za usługi adwokackie krążą rozmaite legendy. Ile bierze adwokat za sprawę karną, rozwód czy odszkodowanie to najczęściej zadawane pytania na forach internetowych oraz mediach społecznościowych. Czy inne ceny ma adwokat w Warszawie od tego z mniejszej miejscowości? Czy lokalizacja kancelarii adwokackiej ma znaczenie przy zleceniu sprawy przez Klienta albo kandydata na Klienta?

Jaka jest racjonalna stawka na usługi adwokata i dlaczego jest tak „drogo”?

Fakty i mity o tym ile bierze prawnik, postaram się wyjaśnić w cyklu treści o tyt. „Ile bierze adwokat”.

Ostatnio bardzo często spotykam się z taką oto sytuacją. Na Facebooku ktoś oznacza mnie jako godnego polecania specjalistę z dziedziny prawa X. Oznaczenia te płyną od moich byłych lub obecnych klientów. Zadowoleni z obsługi, jaką otrzymali w mojej Kancelarii, polecają mnie osobom poszukującym adwokata. Z reguły są to sprawy rodzinne, cywilne lub około rozwodowe (alimenty, kontakty z dziećmi, ustalenie ojcostwa).

Nie ukrywam, że bardzo mnie owe oznaczenia cieszą, bo świadczą o dobrym wrażeniu, jakie udało mi się pozostawić u Klienta. ALE „fejsbukowe konkursy” na prawnika, który zaoferuje swoje usługi najtaniej, wykraczają nieco bardzo poza mój schemat tego zawodu.

Musicie Państwo pamiętać, że rozwód czy sprawa karna to złożony proces, który może trwać latami. Wybierając najtańszą ofertę, działacie jak urzędy gmin organizujące przetarg na budowę drogi. Zawsze wygrywa najniższa cena! Za którą albo nie da się wybudować całego odcinka, albo jakość tej drogi sprawia, że po kilku miesiącach trzeba ją remontować, ponosząc dodatkowe wysokie koszty.

Jak rozliczamy się z adwokatem?

W zależności, z jaką sprawą przychodzimy, sposób rozliczenia się może być różny.

Jeżeli zlecasz pomoc prawną w sprawie np. o rozwód, najprawdopodobniej płatność będzie z góry i to w całości. Możliwe jest również rozwiązanie polegające na rozłożeniu płatności na raty. Płacisz za każdą czynność w toku procesu. Osobno za pismo inicjujące, za każde kolejne pismo, za apelację, za udział w rozprawie. Może Ci się wydawać, że taki sposób rozliczenia jest lepszy, ale często okazuje się, że finalnie wychodzi drożej. Na taki sposób rozliczenia honorarium, warto sięgać tylko wtedy, kiedy nie stać Cię na rozliczenie jednorazowe.

Często stosowaną praktyką jest również, ustalanie honorarium w niższej wysokości. Zastrzeżeniem jest, że za osiągnięcie korzystnego rezultatu będzie dopłata dla adwokata tzw. „success fee”, premię za sukces. Jej wysokość ustala się w relacji do kwoty, o którą toczył się spór. Albo w przypadku twojego uniewinnienia, jeżeli adwokat pomagał w sprawie karnej.

Dla firm.

Jeżeli klient biznesowy zleca obsługę prawną inną niż prowadzenie pojedynczej sprawy przed sądem rozliczanej na ww. zasadach, możliwe są dodatkowe formy regulowania należności. Przede wszystkim oferowane są stawki godzinowe. Możesz spotkać się z rozliczeniem według stawki godzinowej zarówno gdy zlecasz konkretną czynność, np. sporządzenie czy zaopiniowanie umowy, ale też gdy chcesz zlecić stałą obsługę prawną dla swojej firmy. W takim wariancie umawiasz się, że adwokat będzie w każdym miesiącu świadczył usługi prawne w zakresie z góry określonej ilości godzin. Wtedy najprawdopodobniej stawka za godzinę będzie niższa niż przy pojedynczych zleceniach. Wybierz dogodny dla siebie pakiet godzin (zazwyczaj pakiety zawierają min. 5 godzin). Na koniec każdego miesiąca dostajesz fakturę za zamówione godziny. Jeżeli przekroczysz limit godzin z ryczałtu, zostaną one także rozliczone według ustalonej stawki i doliczone na fakturze.

Ile bierze adwokat w mieście?

Stawki są przeróżne. Inne obowiązują w małych miastach powiatowych, a inne w aglomeracjach jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań, Kraków czy Trójmiasto. Butikowe kancelarie będą z całą pewnością tańsze niż te wielkie o globalnym zasięgu, które zrzeszają dziesiątki adwokatów.

Na wysokość stawki wpływa stopień skomplikowania sprawy i nakład pracy adwokata. Wynagrodzenie będzie też zależne od wartości przedmiotu sporu np. w sprawach majątkowych. Rzecz jasna stawka będzie zupełnie różna w sprawie o rozwód bez orzekania o winie, gdzie małżonkowie zamierzają się rozejść w cywilizowany sposób, i przy rozwodzie, w którym osią niezgody są wszystkie kwestie, o jakich ma decydować sąd: wina, piecza, władza rodzicielska, kontakty alimenty, wspólne mieszkanie.

Pewnym punktem odniesienia dla odpowiedzi na pytanie o stawki może być tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie. Ustala owo rozporządzenie minimalne stawki, jakie obowiązują w wymienionych w jego tekście rodzajach spraw. Dla przykładu, w sprawach o prawa majątkowe, zostało to uregulowane w następujący sposób:

Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:

  • 500 zł – 90 zł;
  • 500 zł do 1500 zł – 270 zł;
  • 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
  • 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
  • 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
  • 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;
  • 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;
  • 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;
  • 5 000 000 zł – 25 000 zł.

Bez względu na powyższe, zawsze warto zadzwonić do adwokata bądź wysłać maila z prośbą o wycenę naszej sprawy. Adwokat na podstawie uzyskanych informacji, wyceni swoją usługę podczas jednej rozmowy.

W przypadku spraw złożonych wymagających analizy dokumentów będzie konieczna konsultacja. W kancelarii Warszawie lub w najpopularniejszej ostatnio formie, czyli online.